I am looking to get back in to Resin. I have a Form2 and overall it was a good experience. I haven’t used it in years. One reason is I had whole Grey Pro (150 bucks at the time) carts go bad from shelf life. And the tanks are expensive. I just wasn’t doing enough with it.
I am now looking in to a full Form4 setup. It goes without saying that this is an expensive endeavor! I’m looking at the 20k Complete Package. Doing research it looks like a very nice system and people on Youtube are great at this day-one “check this out” + some features to sell me on it but I haven’t been seeing a lot of longer term talk with true costs and hurdles.
I want to hear about anything you know or would have liked to know or think would be good for me to know for the Form4L ecosystem
Here are a few factors that I can think of myself.
-
Swapping resins. What if I’m printing a bunch of parts in a typical resin or a Tough 2000 but then I want to print some Ridgid 10k parts for myself. Perhaps even just a few parts. Then I go back to the Tough 2000.
-
What would be the best solution there? Should I own 2 different tanks, 1 for Tough 2k and 1 for Ridgid 10k? Seal them up and swap them around?
-
Do the tanks go bad in storage? how long?
-
Does the resin go bad in the tank?
-
What costs could I run in to being somebody that would print in different resin types.
-
Form 4L Tank - $250.00!
I did a quick PreForm test of an Item I would print and it fits 4-up on the plate.
This is with no hollowing - but these models thin-ish walls to begin with.
PreForm says (w/ very stock settings) 2300 layers. 1000 mL
with 75,000 layers I could print this 32 times. 32 x 4up is 128 models.
$250.00 / 128 is 1 dollar 95 cents. So i’m gonna say 2 bucks a pop.
14 Hr print.
1000ml is 1 Liter at $150.00 per liter = $37.50 per item! oof.
2 + 37.5 = 39.5. With iso and prep and everything can easily say 40 bucks a pop.
Hollowing - I’m not up to date on hollowing. I want these items to be strong hence the Tough 2000. Stock setting is 1.5 but that seems thin?? So I did 2. No raft label.
822ml. Thats $123.30 in resin. /4 is $30.00 per item.
So perhaps these come out to about 32-33 bucks a pop. Not including painting.
If 1.5mm thick walls is ok its more like 29.
Edit - With a Grey V5 @ $80.00/L. 1.5 hollow. Small support tweaks. I can get the cost down to $13.50!! Which would be great - but I think I would need to do stress and damage tests i.e. knock it off a table on to a hardwood floor.
-
Isopropyl alcohol - (I always used Florida Labs 99%) costs. how much of that are people burning through? Is it a cost to be considered? Nightmare to replace?
-
Service Plans - I had the full plan on my Form2 and I used it a lot. I needed help and Formlabs was quite helpful. Over time I didn’t use it so much but early on it was helpful. I believe I would get the 1 year service built in to the 20k but then 500.00 per year after? Can I just keep doing that?
-
What is good to know here? If there is a major issue am I covered? Good tech support?
The Form4L system could do tons for me. I’m super excited about the Ridgid 10K that I saw at Rapid+ TCT this year. (except for the 300.00 tag). And I think this printer could cover many different applications, but the one that involves selling (durable) items online (I.E. Etsy style or locals) I’m wondering if it would be very cost prohibitive
Thanks!